SuperPro Bushing fits vehicle Kit (Bushing- leaf spring)
SuperPro Bushing fits vehicle Kit
SKU code: KIT096K
Warranty:Lifetime Warranty
This product includes the following components: 12 Bushings, 2 Tubes
Leaf spring bushings stabilise the movement of the fits rear axle, inferior bushes in this area will cause the solid rear axle to move and impart rear end passive steer to the vehicle.
This can be especially noticeable carrying a load or towing a boat or caravan.
The OE rubber style bushes are designed to work at standard height with standard tyres and with standard loads.
By upgrading to SuperPro Leaf spring Bushes the improvement in ride and handling will be noticeable.
Product Information:
Leaf Spring Bush Kit
Fitment Position:
Fitment Difficulty:
Fitment Time (minutes):
12 Bushings- 2 Tubes
| SKU | KIT096K |
| Barcode # | 9317745997085 |
| Brand | Superpro |
| Shipping Weight | 0.7830kg |
| Shipping Width | 12cm |
| Shipping Height | 13.5cm |
| Shipping Length | 22cm |
| Type | Recommended Retail Price (RRP) |
Fits Toyota fits hilux 4.0 4WD (GGN125_) 2015-2017
TOYOTA HILUX 4.0 4WD (GGN25) fits 2005-2015
TOYOTA HILUX 4.0 4WD (GGN25_) 2005-2015
TOYOTA HILUX 2.4 D (GUN112_- GUN122_) 2015+
TOYOTA HILUX 2.4 D (GUN112_, GUN122_, GUN135_, GUN120_) 2015+
TOYOTA HILUX 2.8 D (GUN123_, GUN123) 2015+
TOYOTA HILUX 2.8 D (GUN123_, GUN136_, GUN123) 2015+
TOYOTA HILUX 2.4 D 4WD (GUN125_) 2015+
TOYOTA HILUX 2.4 D 4WD (GUN125_) 2015+
TOYOTA HILUX 2.8 D 4WD (GUN126_) 2015+
TOYOTA HILUX 2.8 D 4WD (GUN126_) 2015+
TOYOTA HILUX 2.8 D (GUN123_, GUN136_) 2015+
TOYOTA HILUX 3.0 D 4WD (KUN26) 2005-2006
TOYOTA HILUX 3.0 D 4WD (KUN26) 2006-2015
TOYOTA HILUX 3.0 D-4D 4WD (KUN26) 2006-2015
Be The First To Review This Product!
Help other SA Suspension Online users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
KLC220

Authorised Reseller
sway bar link (link/coupling rod- stabilizer bar) front,fits rear
KCA489

Authorised Reseller
control arm lower - inner camber bolt kit (camber adjusting bolt kit) front
