Control Arm Lower - Inner Front Bushing Kit (Mounting Kit- control/trailing arm mounting)
Control Arm Lower - Inner Front Bushing Kit
SKU code: W53181
Whiteline Control Arm Lower - Inner Front Bushing Kit (Mounting Kit- control/trailing arm mounting)
Warranty:Lifits mited Lifetime Warranty
This product includes the following components: 2 Shell Bushings, 4 Tubes
Benefit Note:
Worn front control arm bushings hafits ve a huge influence on vehicle stability, steering precision and braking efficiency. ReplFits Ace worn bushings to as new condition utilising Whiteline's advanced synthetic elastomer bushings with core characteristics ensuring superior elasticity, memory and outright durability for all forms of driving applications.
Product Information:
Worn front control arm bushings have a huge influence on vehicle stability, steering precision and braking efficiency. Replace worn bushings to as new condition utilising Whiteline's advanced synthetic elastomer bushings with core characteristics ensuring superior elasticity, memory and outright durability for all forms of driving applications.
Product Attribute: Bushing - Resistance
Product Attribute: Bushing - Lubricant
Product Attribute: Bushing - Knurling
Product Attribute: Bushing - Mechanically Bonded
Product Attribute: Finish - Plating
Product Attribute: Warranty - Lifetime
Fitment Position:
Fitment Difficulty:
Fitment Time (minutes):
Lifits mited Lifetime Warranty
By ordering this you will receifits ve the following components:
2 Shell Bushings- 4 Tubes
| SKU | W53181 |
| Barcode # | 9319924376810 |
| Brand | Whiteline |
| Shipping Weight | 0.4300kg |
| Shipping Width | 14cm |
| Shipping Height | 20cm |
| Shipping Length | 7cm |
| Type | Recommended Retail Price (RRP) |
HOLDEN ASTRA 1.6 CD 1995-1998
HOLDEN ASTRA 1.8 i 1996-1998
HOLDEN ASTRA 1.8 SRi 1996-1998
HOLDEN ASTRA 2.0 GSi 1995-1998
Be The First To Review This Product!
Help other SA Suspension Online users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.

