Panhard Rod - Bushing Kit (Mounting- panhard rod)
Panhard Rod - Bushing Kit
SKU code: W81701A
Warranty:Lifetime Warranty
This product includes the following components: 4 Bushings, 2 Tubes
Benefit Note:
Eliminate wheel shimmy and ensure Fits Accurate axle location with Whiteline synthetic elastomer with core characteristics ensuring superior elasticity, memory and outright durability for all forms of driving applications.
Product Information:
Eliminate back end squirm and ensure accurate axle location with Whiteline synthetic elastomer with core characteristics ensuring superior elasticity, memory and outright durability for all forms of driving applications.
Product Attribute: Bushing - Resistance
Product Attribute: Bushing - Lubricant
Product Attribute: Bushing - Knurling
Product Attribute: Bushing - Fitter Friendly
Product Attribute: Finish - Plating
Product Attribute: Warranty - Lifetime
Fitment Position:
Fitment Difficulty:
Fitment Time (minutes):
4 Bushings- 2 Tubes
| SKU | W81701A |
| Barcode # | 9319924396627 |
| Brand | Whiteline |
| Shipping Weight | 0.2440kg |
| Shipping Width | 20cm |
| Shipping Height | 14cm |
| Shipping Length | 7cm |
| Type | Recommended Retail Price (RRP) |
TOYOTA LAND CRUISER 4.0 EFi (FJ80) 1990-1992
TOYOTA LAND CRUISER 4.5 i (FZJ105) 1998-fits 2002
TOYOTA LAND CRUISER 4.5 EFi 4WD (FZJ80) 1992-1997
TOYOTA LAND CRUISER 4.2 TD (HDJ80) 1990-1994
TOYOTA LAND CRUISER 4.2 TD 24V (HDJ80_- HDJ80) 1995-1997
TOYOTA LAND CRUISER 4.2 D (HZJ105) 1998-2007
TOYOTA LAND CRUISER 4.2 D (HZJ80) 1990-1997
Be The First To Review This Product!
Help other SA Suspension Online users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Related products
48051

leading arm - to chassis bushing kit (mounting kit- control/trailing arm mounting) front
More From This Category
48049HD

panhard rod - bushing kit (mounting- panhard rod) front,rear
48180

panhard rod - to chassis bearing kit (mounting- panhard rod) front,rear
48049

panhard rod - bushing kit (mounting- panhard rod) front,rear
