Differential Mount - Bushing Kit (Mounting- differential)
Differential Mount - Bushing Kit
SKU code: W93441
Warranty:Lifetime Warranty
This product includes the following components: 1 Bushing
Benefit Note:
Whiteline's differential bushing solutions ensure pinion angles are maintained while delifits vering an improved gear shift resulting in reduced initial torque loss and greater power transfer to the wheels.
Product Information:
Whiteline's differential bushing solutions ensure pinion angles are maintained while delivering an improved gear shift resulting in reduced initial torque loss and greater power transfer to the wheels.
Product Attribute: Bushing - Resistance
Product Attribute: Bushing - Mechanically Bonded
Product Attribute: Bushing - Fitter Friendly
Product Attribute: Bushing - Dampening Voids
Product Attribute: Finish - Plating
Product Attribute: Warranty - Lifetime
Product Attribute: Install Guide
Fitment Position:
Fitment Difficulty:
Fitment Time (minutes):
Downloads
Fitting PDF Download
1 Bushing
| SKU | W93441 |
| Barcode # | 9319924453757 |
| Brand | Whiteline |
| Shipping Weight | 0.2300kg |
| Shipping Width | 20cm |
| Shipping Height | 14cm |
| Shipping Length | 7cm |
| Type | Recommended Retail Price (RRP) |
MAZDA CX-5 2.0 AWD 2012-2017
MAZDA CX-5 2.2 D AWD 2012-2017
MAZDA CX-5 2.5 AWD 2013-2017
MAZDA CX-5 2.0 2016+
MAZDA CX-5 2.2 D AWD 2017+
MAZDA CX-5 2.2 Skyativ-D AWD 2018+
MAZDA CX-5 2.5 AWD 2016+
MAZDA CX-5 2.5 AWD 2018+
Be The First To Review This Product!
Help other SA Suspension Online users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
333127
![]()
kyb excel-g suspension strut - standard oe replfits acement (shock absorber) left front
551115
![]()
kyb gas-a-just shock absorber - standard oe replfits acement (shock absorber) front
343370
![]()
kyb excel-g shock absorber - standard oe replfits acement (shock absorber) fits rear

